Dlaczego uwielbiam pracować zdalnie? 8 korzyści pracy zdalnej

Link do artykułu: 8 korzyści pracy zdalnej.

Od wielu miesięcy pracuje zdalnie. Dlaczego pracuję zdalnie? Na to pytanie jest dosyć prosta odpowiedź. Co sprawia, że uwielbiam pracować zdalnie? Jakie są korzyści pracy zdalnej?

Co w artykule?

Dowiesz się:

  • dlaczego pracuję zdalnie,
  • jakie są korzyści pracy zdalnej w oparciu o moje doświadczenie
  • czy warto pracować zdalnie?

Dlaczego mogę pracować zdalnie?

Praca programisty z racji swojej natury umożliwia pracę zdalną. Przy dobrej organizacji firmy (komunikacja, odpowiednie systemy) to nie powinno być problemem. Aktualnie pracuje w firmie, która jest zorientowana na pracę w biurze. Jednak sytuacja w związku z korona wirusem zmieniła się i dzięki temu mam możliwość pracy zdalnej.

8 korzyści pracy zdalnej

Nie tracę czasu na podróż do pracy

Każdego dnia na podróż do pracy i z pracy przeznaczam około dwóch godzin. W ciągu roku jest to 520 godzin czyli 65 dni! To jest bardzo duża strata czasu. Pracując z domu mogę wstać kilkanaście minut przed rozpoczęciem. Tych kilkanaście minut wystarczy na szybkie przygotowanie i proste śniadanie. A co z zaoszczędzonym czasem? Mam więcej czasu na odpoczynek i sen.

Brak rozpraszaczy

Pracując w open space łatwo się rozproszyć. Każdy wykonuje swoje czynności czyli programuje (stuka w klawisze), rozmawia, konsultuje się z kimś. W domu mogę się zamknąć w pokoju i spokojnie pracować. Jedyny możliwy rozpraszacz to głośny sąsiad lub domownicy (w moim przypadku w ogóle nie odczuwam ich obecności, może jest to kwestia osobnego pomieszczenia).

Sam tworzę swoje stanowisko pracy

W biurze nie zawsze odpowiadają mi wszystkie warunki pracy. Pracując zdalnie mam możliwość pełnej konfiguracji według własnych potrzeb. Zaczynając od biurka kończąc na oświetleniu. Sam zadbałem o odpowiednie biurko, fotel, oświetlenie, sprzęt komputerowy (oprócz laptopa), odpowiednie nawilżenie powietrza i wiele innych drobnych rzeczy, które sprawiają, że czuje się komfortowo w pracy.

Praca z dowolnego miejsca

Dzięki pracy zdalnej mogę pracować z dowolnego miejsca. Może to być odległy kraj, w którym mogę po godzinach pracy zwiedzać i cieszyć się pogodą lub po prostu odwiedzić rodzinę i zostać kilka dni (więcej jeśli połączy się to z urlopem).

Ułatwienie gdy gorzej się czuje

Podczas gdy nagle gorzej się poczuje lub mam jakieś problemy zdrowotne, łatwiej mi sobie poradzić z nimi w domu. Oczywiście jeśli samopoczucie pozwala mi na pracę. Nie narażam współpracowników i szybciej dochodzę do lepszej kondycji zdrowotnej.

Ciekawsze i lepsze jedzenie

Pracując zdalnie mam możliwość przygotowania sobie lepszego jedzenia. Nie muszę poświęcać czasu i robić jedzenia dzień wcześniej oraz pakować do pojemników. Nie potrzebuję kupować gotowych posiłków, w których nie znam składu i sposobu przygotowania. Po prostu idę do kuchni i robię sobie np. jajecznice na śniadanie 🙂 (przygotowanie jest bardzo krótkie). Dbam o to by nie trwało to zbyt długo (zgodnie z regulaminem pracy). Jeśli to możliwe przygotowuję coś wcześniej, ale zazwyczaj robię dania, które nie zajmują dużo czasu.

Większa motywacja

W moim przypadku moja motywacja podczas pracy zdalnej jest większa. Myślę, że to dzięki braku rozpraszaczy i komfortowemu stanowisku pracy. Czytałem kilka artykułów, w których osiągnięcie motywacji było umieszczane jako wadę pracy zdalnej (trudniej ją osiągnąć bez środowiska biurowego). Jak można zauważyć motywacja to bardzo subiektywny element pracy zdalnej.

Większa mobilność

Kończąc pracę w domu mogę tuż po wyruszyć w potrzebne miejsce, np. pojechać do rodziny, załatwić sprawę.

Ponieważ mam elastyczne godziny pracy, mam możliwość załatwienia spraw np. wyskoczyć do urzędu czy udać się na wizytę lekarską.

Mam możliwość odbioru paczki od kuriera. Nie muszę się zastanawiać czy akurat będę w tym czasie w domu (większość paczek i tak jest dostarczana do godziny 16). Chociaż dzisiaj i tak łatwiej jest skorzystać z paczkomatu, lecz nie zawsze jest to możliwe.

Czy warto pracować zdalnie?

Moja odpowiedź: oczywiście, że tak! Pracuję zdalnie ponad półtora roku (w momencie pisania artykułu) i póki co mam pozytywne odczucia.

Czy chcę pracować zdalnie w przyszłości? Ciężko przewidzieć przyszłość. Na tą chwilę chcę pracować zdalnie. Według mnie jest to efektywny sposób pracy. Nie wykluczam też rozwiązania hybrydowego, w którym to częściowo pracuje się zdalnie.

Czy praca zdalna jest dla każdego?

Odpowiedź jest prosta. Nie. Każdy ma swoje preferencje i wymagania dotyczące środowiska pracy. Znam osoby, które cenią sobie pracę zdalną oraz osoby, które nie zdecydują się na nią. Głównie ze względu na zmianę środowiska, kontakt z ludźmi.

Najłatwiej jest się przekonać na własnej skórze. Jeśli pracujesz w biurze, to może Twój pracodawca pozwoli na jakiś czas pracy w domu?

W artykule przedstawiłem tylko pozytywne strony pracy zdalnej. Miej to na uwadze! Podziel się swoją opinią na temat pracy zdalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *