Stylowanie aplikacji (CSS, LESS, SCSS) – Kurs React – cz. 3

Stylowanie aplikacji React - Kurs React - część trzecia

W części trzeciej Kursu Reacta omówię jak ostylować aplikację. Przedstawię jak zaimplementować CSS, LESS czy SCSS w projekcie.

Przygotowania

Przed rozpoczęciem prac nad stylami warto zmienić kilka rzeczy. W poprzedniej części kursu powstał komponent Heading. Od samego początku warto mieć porządek w aplikacji. Komponent Heading zostanie wydzielony do osobnego folderu. Powstanie też folder components, który będzie zawierał wszystkie komponenty w jednym miejscu.

Po zmianach struktura plików i folderów w projekcie wygląda tak:

Struktura plików i folderów

W plikach jest też kilka zmian.

App.css

App.js

Do App.js została dodana linia, w której importowany jest komponent Heading.

Heading.js

W wydzielonym komponencie Heading należy do funkcji dopisać export, ponieważ to jest potrzebne, aby mieć możliwość importu w innych miejscach (plikach). Dodatkowo została nadana klasa page-heading.

Czy w React styluje się inaczej?

I tak, i nie. Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. W kodowaniu „klasycznym” tworzony jest plik HTML, w którym w tagu link importowane są style do dokumentu. W React jest bardzo podobnie tylko różni się sposób w jaki jest to robione.

Samo stylowanie niczym się nie różni. Dalej wykorzystywany jest CSS, a w nim te same reguły.

Jak stylować aplikację React?

Istnieje wiele sposobów stylowania aplikacji. Poniżej pojawi się tylko kilka z nich, w innych częściach będzie opisane więcej.

Nadawanie klasy

W pliku HTML nadawanie klasy oraz ID odbywa się poprzez dodanie atrybutu class i id.

W ES6 class jest zarezerwowany. Oznacza to, że w JavaScript nie można używać class do nadawanie klasy CSS. Odpowiednikiem w React jest className. Ten sam kod w React będzie wyglądał następująco:

Zwykłe CSSy

Pierwsza aplikacja z create-react-app posiada już style CSS (App.css). Można podejrzeć i zobaczyć jak jest to zrealizowane.

W folderze komponentu Heading należy stworzyć plik Heading.css. W tym pliku będą przechowywane style tylko dla tego komponentu. Wydzielenie Heading do osobnego folderu jest bardzo ważne. Dzięki temu staje się niezależną częścią aplikacji i łatwiej jest zarządzać zmianami. Można też wykorzystać taki komponent w innych projektach bez wykonywania dodatkowej pracy (kopia jednego folderu).

W pliku Heading.js importujemy style:

Aby dodać style do aplikacji należy użyć import, a następnie podać ściężke do pliku.

Zawartość pliku Heading.css (przykładowe style).

SASS

Do działania SASS będzie potrzeba zainstalowania dodatkowej paczki. W konsoli należy wykonać komendę:

npm install node-sass --save

Po udanej instalacji trzeba uruchomić jeszcze raz projekt.

npm start

Nazwę pliku Heading.css należy zmienić na Heading.scss, a następnie poprawić ścieżkę do pliku w Heading.js. Od tej pory można wykorzystywać wszystkie możliwości SASSa.

LESS

W przypadku LESS rozwiązanie będzie identyczne jak w przypadku SASS. Z wyjątkiem drobnych różnic. Należy zainstalować paczkę dla LESS.

npm install node-less --save

Heading.css należy zmienić na Heading.less (wraz ze ścieżką w pliku Heading.js)

Efekt wszystkich zmian:

Wyrenderowana aplikacja React po zmianach
Wyrenderowana aplikacja React po zmianach

Inne sposoby

Powyższe sposoby stylowania aplikacji są dobre dla osób rozpoczynających pracę z Reactem oraz dla projektów, w których istotny jest czas realizacji (dlatego np. kopiuje się style ze starej wersji).

Autorzy Reacta w dokumentacji zalecają stosowanie unikalnych klas CSS.

Mówi o tym ten tekst:

Generally, we recommend that you don’t reuse the same CSS classes across different components. For example, instead of using a .Button CSS class in <AcceptButton> and <RejectButton> components, we recommend creating a <Button> component with its own .Button styles, that both <AcceptButton> and <RejectButton> can render (but not inherit).

https://facebook.github.io/create-react-app/docs/adding-a-sass-stylesheetd

CSS in JS

Istnieje wiele sposobów stylowania aplikacji. Na stronie Michele Bertoli znajduje się lista rozwiązań oraz ich porównanie. Link do repozytorium na Githubie.

W kursie pojawi się na pewno artykuł o styled-components, który daje większe możliwości od CSSa np. reguły CSS w oparciu o otrzymane propsy.

Ćwiczenie

Ostyluj aplikację React i wszystkie komponenty z pomocą SASS (polecam zamiast LESS).

2 thoughts on “Stylowanie aplikacji (CSS, LESS, SCSS) – Kurs React – cz. 3

  1. Cześć

    Niedawno zainteresowałem się react’em i postanowiłem obrać sobie tą technologię za cel. Bardzo pomocne tutoriale czekam na więcej. Mam nadzieję, że będą wychodzić z większą częstotliwością.
    Świetna robota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *