Ostatnio na platformie X Andrew Clark poinformował o… planach usunięcia useCallback
, useMemo
i memo
. Te i inne zmiany będą w najnowszej wersji React 19.
React 19 już w tym roku
Zgodnie z artykułem na oficjalnym blogu React, możemy stwierdzić, że React 19 będzie najprawdopodobniej wydany w tym roku. Więcej informacji ma się pojawić w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
Post Andrew Clark na X
Andrew Clark na platformie X udostępnił informacje na temat zmian i czego nie będziemy potrzebowali używać w przyszłości.
Koniec z useCallback, useMemo, memo, dzięki React Compiler
Wymienione hooki służą do memoizacji i mają pomóc w ulepszaniu wydajności w aplikacjach React.
Problemem jest to, że my jako programiści musimy sami zadecydować czy dana funkcja lub zmienna powinna być zmemoizowana. Niestety nie ma jednoznacznych reguł, kiedy się powinno stosować.
Często programiści mają różne zdania na ten temat, kiedy i jak używać. Czy używać zawsze, czy tylko w uzasadnionych przypadkach? Pomijając już ten aspekt, same funkcje mają negatywny wpływ na DX (developer experience).
Osobiście raczej stosuję zasadę, żeby używać tego zawsze. Wolę lepszy developer experience kosztem minimalnie gorszej wydajności.
W związku z nadejściem wspomnianego wcześniej React Compiler nie będzie potrzeby zastanawiania się nad tym. To jest dla mnie wspaniała wiadomość! Mniej zbędnego kodu, mniej potencjalnych błedów wydajnościowych, lepszy developer experience.
Nacisk na React Server Components
React kontynuuje rozwój w kierunku server components. Dyrektywy, czy akcje serwerowe (server actions) to główne tematy przyszłych wydań.
Ten tren panuje już od dłuższego czasu, ale osobiście jeszcze nie miałem okazji zaznajomić się z tym tematem. Jest na tyle nowy, że starsze projekty raczej nie będą tego wykorzystywały. Jest to jednak temat, który warto poznać i wiedzieć, z czym to się je i jakie problemy rozwiązuje.
Podsumowanie
React Compiler to wybawca, jeśli chodzi o memoizację. Od dawna czekałem na tą wiadomość. React Server Components to kolejny temat, który jest mocno rozwijany, więc trzeba trzymać rękę na pulsie.
Opisałem tylko najważniejsze zmiany, po więcej zapraszam na oficjalny blog React.
Dodaj komentarz