Co nowego w Windows 11 23H2? Copilot, wsparcie AI, nowe narzędzia dla programistów i więcej

Link do artykułu: Co nowego w Windows 11 23H2? Copilot, Dev Home, Dev Drive i inne

Niedawno została wydana aktualizacja 23H2 do systemu Windows 11. Jest kilka nowości, które są całkiem interesujące. Niektóre nawet będą przydatne w codziennej pracy programisty. Jednak nie wszystkie funkcjonalności będą dostępne dla Unii Europejskiej.

Copilot dla Windows. Inteligentny asystent, ale nie dla Unii Europejskiej

Windows Copilot to inteligentny asystent, który ma za zadanie przyśpieszyć i pomóc w pracy z Windowsem. To jedna z najciekawszych funkcji, które pojawiła się w tej aktualizacji. Z pomocą Copilota będziesz w stanie uruchomić aplikację, stworzyć obraz, podsumować tekst artykułu na stronie internetowej. Doradzi również jak wykonać jakieś czynności w systemie Windows, np. jak zrobić zrzut ekranu (screenshot).

Copilot dla Windows. Zrzut ekranu z prezentacji Microsoft na YouTubie

To tak naprawdę czat AI dostępny w Microsoft Edge, ale z możliwością ingerencji w samym systemie. Czy to zmieni naszą pracę z Windowsem 11? Myślę, że to będzie ciekawe doświadczenie i ułatwi nam pracę, przynajmniej w jej części. Nie wiem, czy to będzie możliwe od pierwszych wersji, ale mam duże nadzieje w związku z tą funkcjonalnością.

Copilot w przeglądarce Microsoft Edge

Copilot dla Windows nie jest dostępny dla Unii Europejskiej

Niestety muszę Was zmartwić. Copilot dla Windows nie jest dostępny dla Unii Europejskiej. Microsoft zdecydował się na ten krok z powodu ustawy o rynkach cyfrowych (DMA). Więcej można przeczytać na ITHardware. Można wysunąć wniosek, że Microsoft potrzebuje czasu na przygotowanie tej usługi dla Unii Europejskiej. Trzeba czekać cierpliwie.

W internecie można znaleźć sposoby na włączenie tej funkcjonalności np. poprzez edycję rejestru Windows.

Wycinanie i zrób zrzut ekranu (Snipping Tool) – rozpoznawanie tekstu

Snipping Tool otrzymał nową funkcjonalność, którą jest możliwość rozpoznawania tekstu na zrobionym zrzucie ekranu. Dzięki temu mamy możliwość zrobienia zrzutu ekranu, a następnie skopiowania tekstu. Przyda się to w sytuacjach, gdzie będziemy chcieli skopiować tekst z filmu, dokumentu PDF (który jest obrazkiem, a nie tekstem), czy innego miejsca.

Zdjęcia Microsoft (Microsoft Photos) – rozmycie tła i ulepszona wyszukiwarka

Program ten zyskał możliwość rozmywania tła na zdjęciach. Przyda się, jeśli będziemy chcieli rozmyć tło, żeby na zdjęciu z osobą nie było widoczne otoczenie. Dodatkowo została ulepszona wyszukiwarka, dzięki temu znajdziesz łatwiej swoje zdjęcia.

Windows Backup — kopia zapasowa w kilka minut

Windows Backup to narzędzie, dzięki któremu zrobisz kopię zapasową plików oraz ustawień Windowsa. Kopia zapasowa zapisywana jest w usłudze OneDrive. Oczywiście przy pokaźnej ilości danych będzie potrzeba wykupienia miejsca na OneDrive. Jak widać, Microsoft dąży do tego, aby użytkownicy kupowali subskrypcję Microsoft 365. Nie ma nic w tym złego, dopóki będą oferować odpowiednią wartość produktu adekwatną do ceny.

Dev Home — centrum dowodzenia dla programisty

Dev Home to ciekawy krok w stronę programistów (i innych również 😉). Według opisu to jest centrum dowodzenia, w którym jesteśmy w stanie skonfigurować swoje środowisko, dodać widgety do panelu m.in. dotyczące użycia procesora, pamięci oraz innych. Są również dostępne widgety dla GitHuba, w których zobaczymy przypisane do nas zadania czy listę Pull Requests.

Dev Home, czyli centrum dowodzenia programisty

Na razie dostępna jest integracja tylko z GitHubem co mocno ogranicza liczbę programistów, która mogłaby z tego skorzystać. Aktualnie używam Gitlaba w pracy. Dev Home ma możliwość dodawania rozszerzeń, więc integracje z innymi platformami pozostawiono do wykonania przez te platformy.

Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Na tę chwilę to narzędzie jest dla mnie bezużyteczne. Mam nadzieję, że to nie będzie tylko nakładka na terminal czy coś w tym stylu i przyniesie nowe możliwości.

Dev Drive — szybki dysk / partycja dla programisty

Dev Drive to nowy wolumen dla danych, dzięki której programista czy osoba korzystająca z danych poprawi znacznie wydajność pracy poprzez szybkość działania z plikami. Dev Drive to opcja w Windows 11, która tworzy wirtualny dysk czy partycję opartą o nowy system plików ReFS.

Głównym celem nowego systemu plików jest maksymalizacja dostępności danych, efektywne skalowanie dużych ilości danych, jakości danych oraz odporności na ich uszkodzenie. W skrócie ten system skupia się na danych (szybkość i bezpieczeństwo). Więcej informacji na temat tego systemu plików znajdziesz na oficjalnej stronie Microsoft (ReFS).

Dev Drive według testów znacznie przyśpiesza wydajność pracy. Klonowanie repozytorium NodeJS to 41% szybciej w porównaniu do dotychczasowego rozwiązania.

Dev Drive performance improvements – https://devblogs.microsoft.com/visualstudio/devdrive/

Nowy wolumen można stworzyć w ustawieniach systemu.

Dev Drive w Windows 11

Dev Drive jest zalecany do:

  • Plików repozytoriów oraz projektu
  • Pamięci podręcznej pakietów
  • Plików skompilowanych oraz pośrednich

Nie jest zalecany dla narzędzi deweloperskich takich jak:

  • Visual Studio
  • MSBuild
  • .NET SDK
  • Windows SDK, etc.

Powyższe narzędzia powinny pozostać na partycji głównej C:\.

WinGet Configuration — konfiguracja nowego środowiska w kilka minut

WinGet Configuration to narzędzie, dzięki w kilka minut postawisz środowisko gotowe do działania w kilka minut. Zainstaluje i zrobi to, co trzeba według plików konfiguracyjnych .yaml. Przykłady konfiguracji:

microsoft/vscode/blob/main/.configurations/configuration.dsc.yaml

microsoft/PowerToys/blob/main/.configurations/configuration.dsc.yaml

WinGet Configuration — zrzut ekranu z https://blogs.windows.com/windowsdeveloper/2023/09/26/new-experiences-designed-to-make-every-developer-more-productive-on-windows-11/

Bardzo ciekawa opcja, szczególnie jeśli często zmieniamy komputer. Jak wiemy konfigurowanie środowiska to często problemy 🙂.

Getting Started with WinGet Configuration — tutaj wpis na blog z przykładem konfiguracji WinGet.

Pozostałe nowości w Windows 11

Poza wyżej wspomnianymi nowościami jest jeszcze kilka innych, które nie znalazły się na liście ważnych dla mnie zmian, ale o których warto wspomnieć.

Lista pozostałych nowości:

  • Paint zyskuje wsparcie AI
  • Ulepszony dostęp głosowy
  • Więcej głosów z większym wsparciem dla innych języków w Narrator
  • Logowanie do portali za pomocą Windowsa i Passkey
  • Wykrywanie obecności, które zwiększa bezpieczeństwo oraz zmniejsza zużycie energii
  • Windows Hello for Business usuwa potrzebę używania haseł
  • Config Refresh pozwoli na resetowanie ustawień Windowsa zgodnie z polityką firmy
  • Intune do kontrolowania bezpieczeństwa aplikacji w firmowych sprzętach
  • Instant Games w Microsoft Store
  • Nowy Outlook dla Windowsa
  • Nowe eksperymentalne funkcjonalności dla WSL
  • Suggestions UI dla PowerShell — podpowiedzi komend
  • … i jeszcze kilka mniej ważnych

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnym wpisie Microsoft dotyczącego nowego wydania Windows 11.

Niektóre funkcjonalności wymagają włączenie pobierania najnowszych aktualizacji, aby mieć do nich dostęp.

Warto zobaczyć

Poniżej kilka materiałów, które warto zobaczyć.

Prezentacja nowych funkcjonalności w Windows 11
Prezentacja nowego Outlooka w Windows 11

Podsumowanie

W tej aktualizacji mamy sporo ciekawych zmian. Wiele z nich dotyczy sztucznej inteligencji, która pomaga w różnych narzędziach podczas pracy. Inną ciekawą grupą nowych funkcjonalności są te skierowane dla programistów (albo IT?). Nowe narzędzia, które mają wspomóc pracę i tworzenia środowiska oraz nowe funkcjonalności już istniejących takich jak podpowiedzi komend w PowerShell. Bardzo podoba mi się kierunek, w jakim Windows się rozwija i z niecierpliwością czekam na kolejne. Mam nadzieję, że szybko rozwiążą problem z Copilotem dla Unii Europejskiej.

Źródła

The most personal Windows 11 experience begins rolling out today – https://blogs.windows.com/windowsexperience/2023/09/26/the-most-personal-windows-11-experience-begins-rolling-out-today/

New Outlook for Windows now available – https://techcommunity.microsoft.com/t5/outlook-blog/new-outlook-for-windows-now-available/ba-p/3932068

New experiences designed to make every developer more productive on Windows 11 – https://blogs.windows.com/windowsdeveloper/2023/09/26/new-experiences-designed-to-make-every-developer-more-productive-on-windows-11/

What is Dev Home? – https://learn.microsoft.com/en-us/windows/dev-home/

Dev Drive – https://learn.microsoft.com/en-us/windows/dev-drive/

Dev Drive Performance test – https://devblogs.microsoft.com/visualstudio/devdrive/

Passkeys in Windows – https://learn.microsoft.com/en-us/windows/security/identity-protection/passkeys/?tabs=windows

Getting Started with WinGet Configuration – https://nicksnettravels.builttoroam.com/winget-configuration/

Copilot dla Windows 11 jednak nie dla Europy. Ale jest sposób na aktywację tej funkcji – https://ithardware.pl/aktualnosci/copilot_dla_windows_11_jednak_nie_dla_europy_jest_jednak_sposob_na_aktywacje_tej_funkcji-29498.html

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.