Jak pracować zdalnie? Najważniejsze zasady pracy zdalnej dla programisty

Link do artykułu: jak pracować zdalnie?

Od wielu miesięcy zapewne większość programistów pracuje zdalnie. Ja również. W artykule opiszę elementy, zasady na które warto zwrócić uwagę podczas pracy zdalnej.

Choć tytuł mówi o zasadach dla programisty to każdy będzie mógł z nich coś wynieść.

W artykule opisane są moje doświadczenia związane z pracą zdalną. Nie musisz się z nimi zgadzać. Daj znać jeśli masz inne zdanie.

Co w artykule?

 • najważniejsze zasady w pracy zdalnej,
 • jak powinno wyglądać dobrze zorganizowane stanowisko pracy?
 • jak być zmotywowanym do pracy?
 • jak się rozwijać i być profesjonalistą?

Najważniejsza jest komunikacja

Dla pracownika

Komunikacja zawsze jest elementem bardzo istotnym w pracy. W pracy zdalnej staje się jeszcze bardziej istotnym, ponieważ jedynym sposobem kontaktu jest internet oraz wszelkiego rodzaju komunikatory. Nie mamy możliwości spotkania osoby i porozmawiania na interesujący nas temat. Przez komunikatory musimy znacznie precyzyjniej opisywać nasze problemy czy rezultaty. Informacja musi być przejrzysta, ponieważ może dojść do nieporozumienia – co może skutkować utratą czasu czy innymi konsekwencjami takimi jak niezadowolenie osób, które oczekują efektów w projekcie.

Istotny jest również kontakt ze współpracownikami. Chwila rozmowy luźnej bądź na temat pracy pozytywnie wpływa na relacje co może przełożyć się na lepsze efekty w projekcie.

Dla pracodawcy i wszystkich osób „nad nami”

To dotyczy również pracodawcy jak i osób, które zarządzają naszą pracą. Bardzo ważne jest, aby polecenia były precyzyjne, a zadania były opisane dobrze. Z doświadczenia wiem, że nieprawidłowy i niedokładny opis zadań to częsty problem w pracy programisty. Zadania wykonujemy dłużej, ponieważ musimy szukać informacji, a to prowadzi do frustracji.

Moim zdaniem programista, w szczególności taki, który pracuje na umowę o pracę i planuje zostać w firmie dłużej powinien znać cel firmy oraz jej plany na rozwój produktu. Osobiście nie lubię sytuacji, w której o planach dowiaduję się z dnia na dzień i nie wiem jak produkt nad którym pracuję będzie się rozwijał. Bez takiej komunikacji ze strony pracodawcy nie jestem w stanie zaplanować swojej pracy, ani wprowadzać ulepszeń do kodu, architektury. Myślę, że większość osób, które programuje zgodzi się ze mną. W szczególności osoby bardziej doświadczone.

Uruchomienie kamerki

Może to nie jest oczywiste, ale może być bardzo pomocne. W przypadku kiedy nastała pandemia i zostaliśmy zmuszeni do pracy zdalnej zostaliśmy odcięci od realnego kontaktu ze współpracownikami. Może to niekorzystnie wpłynąć na naszą pracę. Pamiętam o niecodziennych uczuciach po przejściu nagle na prace zdalną. Z jednej strony bardzo cieszyłem się, ponieważ od dawna chciałem spróbować takiego trybu pracy, a z drugiej strony zostałem odcięty od ludzi, z którymi pracowałem. Włączenie kamerki przy spotkaniach przez zespół pomoże zmniejszyć to uczucie odcięcia. Na pewno będziemy bardziej zainteresowani spotkaniami. Wpatrywanie się w program do spotkań, gdzie pojawiają się tylko inicjały uczestniczących osób jest mało ciekawe i nie przykuwa uwagi.

Stanowisko pracy

Przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy to bardzo ważny element podczas pracy zdalnej. Ostatnio poświęciłem trochę czasu na dopasowanie swojego stanowiska do swoich potrzeb. Chciałem również zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Spędzam dużo czasu przed komputerem, więc zdrowie jest najważniejsze. W tej części opiszę krótko elementy, na które warto zwrócić uwagę. Cały temat jest na tyle obszerny, że można go opisać w osobnym artykule.

Fotel, krzesło biurowe

Siedzisz przed komputerem mnóstwo czasu, więc fotel, który powinieneś wybrać powinien być ergonomiczny i dostosowany do Twoich potrzeb. Podczas zakupu takiego fotelu warto zwrócić uwagę na:

 • możliwość dostosowania elementów fotela pod swoje potrzeby – np. wysokość oparcia, wysokość podłokietników, wysokość fotela, kąt odchylenia – im więcej możliwości konfiguracji tym większa szansa na dostosowanie go do swoich potrzeb,
 • swoją wysokość – każdy fotel przystosowany jest do konkretnych osób, rzadko się zdarza, aby krzesło było przystosowane do osób niskich i wysokich jednocześnie,
 • jakość elementów – od tego zależy czy fotel posłuży długo i czy swoimi ewentualnymi usterkami nie będzie przeszkadzał w pracy (np. skrzypiące oparcie, nie działający podnośnik),
 • opinię innych osób – oczywiście najlepiej przetestować krzesło w jakimś sklepie, ale często nie ma takiej możliwości (sklep nie ma siedziby stacjonarnej bądź produkt nie jest na tyle popularny, aby sklepy chciały go posiadać na stanie).

Biurko

Dobrze dobrane biurko pozwoli na osiągnięcie wygodnej pozycji i optymalnej przestrzeni pracy. Ważnym parametrem biurka jest jego wysokość. Powinna zostać odpowiednio dobrana do naszego wzrostu oraz krzesła. Biurka z regulacją wysokości to z pewnością dobry pomysł.
Warto pomyśleć o odpowiedniej ilości miejsca na blacie, aby pomieścić monitory, komputer czy artykuły biurowe (jeśli z nich korzystamy).

Monitory

Uważam, że dwa monitory to podstawa. Ja posiadam trzy monitory i bardzo sobie cenię, że mogę sobie odpowiednio rozłożyć okienka programów. Zwiększa to mój komfort oraz zmniejsza przełączenie się pomiędzy programami co pozytywnie wpływa na szybkość mojej pracy. Oczywiście wszystko zależy od preferencji. Istotne jest, aby korzystać z przynajmniej jednego monitora. Dzięki niemu osiągniemy pożądaną pozycję ciała podczas pracy.

Korzystanie z ekranu w laptopie to zły pomysł. Gdy z nim pracujemy musimy pochylić głowę, co może powodować napięcie mięśni szyi.

Peryferia – myszka, klawiatura

Warto zainwestować w myszkę i klawiaturę. Praca z klawiaturą wbudowaną w laptopa to znacznie mniejszy komfort. Pozycja nadgarstka jest nieodpowiednia. Przy dłuższej pracy może pojawić się ból w tych okolicach.

Planowanie pracy

Zaplanuj sobie pracę! Wydaje się to banalne, ale jeśli tego nie zrobisz zmniejszysz efektywność swojej pracy. Jeśli będziesz miał jasno określony cel oraz zadania do wykonania przejdziesz bezpośrednio do działania. Nie będziesz musiał odrywać się od wykonywanej pracy i zastanawiać się co zrobić lub co potrzebujesz do wykonania zadania. Istnieje wiele artykułów o planowaniu i jego korzyściach, więc zachęcam do zgłębienia tematu.

Co można zrobić, aby zaplanować pracę?

 • jasno określić cel nad czym będziesz pracował w danym dniu,
 • zrobić listę rzeczy, które muszą się wydarzyć danego dnia (np. zakończenie zadania, poinformowanie kogoś o jakimś wydarzeniu, poprawić błąd, który uniemożliwia pracę nad kodem, przygotować informację zwrotną jeśli zostałeś o to poproszony),
 • zapoznać się z zadaniami i przeanalizować je, aby we wczesnym etapie wykryć braki i uzyskać je przed rozpoczęciem pracy,
 • przeznaczyć sobie czas na kolejne planowanie, przegląd zadań czy emaili.

Dokumentowanie pracy

To w pewnym sensie również forma odpowiedniej komunikacji. Dokumentacja swoich działań pozwala innym na szybkie zrozumienie jaki jest status prac nad konkretnym zadaniem. Co to oznacza w praktyce? Jeśli pracujesz z jakimś systemem zarządzania zadaniami np. Jira, Trello to istotne jest, aby statusy Twoich zadań były aktualne. Załóżmy, że robisz jakieś zadanie i wiesz co jest przyczyną, jakie rozwiązanie warto zastosować. Warto wszystko zapisać w komentarzu, opisie. Gdy ktoś będzie szukał informacji jak problem został rozwiązany szybko znajdzie odpowiedź. Jeśli wystawisz Pull Request warto dodać link do niego (Jira potrafi dołączyć automatycznie).

Dokumentacja techniczna wydaje się oczywista, ale warto o niej wspomnieć. Pisz dokumentację! Ułatwisz komuś prace w przyszłości, a może nawet sobie.

Informacje potrzebne są na każdym kroku. Dbaj o ich jakość. Łatwiej się będzie wszystkim pracowało, szczególnie podczas pracy zdalnej.

Wiele osób w pracy boryka się z problemem: „Gdzie mogę znaleźć informacje na temat X?„. Zrób coś, żeby nie było takich sytuacji (dokumentuj!).

Dbanie o motywację i ambicje

W pracy zdalnej łatwiej można stracić motywację do pracy. Niektórzy wręcz potrzebują pracować w biurze, ponieważ są bardziej zmotywowani do pracy. Świadomość, że szef jest w biurze czy ktoś z zespołu patrzy czy coś robimy działa mobilizująco. Zdecydowanie trzeba pamiętać o tym aspekcie. Nawet jeśli czujemy, że motywacja do pracy nie ulegnie zmianie.

W jaki sposób to zrobić? Każdy powinien wiedzieć co go motywuje. W moim przypadku jest to możliwość kontroli, programowania. Lubię planować własną prace i móc wykonywać ją bez ciągłego proszenia o zgodę. Lubię być samodzielny i pisać kod. Dlatego dbam o zadania, ich opisy, szukam nowych rozwiązań, poprawiam aktualne.

Eliminacja rzeczy demotywujących to również ważna czynność. Znajdź lepsze rozwiązanie problemu, porozmawiaj z zespołem lub przełożonym. Oczywiście wszystko w ramach zdrowego rozsądku. Nie wszystkiego możemy się od razu pozbyć.

… a teraz działaj!

Przeanalizuj co możesz zrobić, aby Twoja praca była komfortowa i efektywna. Jest mnóstwo możliwości – przedstawiłem nad czym warto zastanowić się i co można zrobić. To są rzeczy, które pozwalają mi pracować w sposób wygodny. Łatwiej mi zapanować nad chaosem ;).

Pamiętaj, że fotel czy mechaniczna klawiatura nie sprawią, że będziesz lepszym programistą :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *